Immunohistochemistry Kits and Reagents
- (2)
- (32)
- (9)
- (8)
- (10)
- (3)
- (600)
- (3)
- (4)
- (2)
- (615)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (31)
- (24)
- (14)
- (8)
- (5)
- (1)
- (34)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (19)
- (728)
- (17)
- (319)
- (33)
- (2)
- (9)
- (157)
- (1)
- (8)
- (2)
- (9)
- (1)
- (4)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (31)
- (35)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (31)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (11)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (2)
- (85)
- (38)
- (1)
- (37)
- (20)
- (14)
- (3)
- (49)
- (72)
- (12)
- (3)
- (3)
- (6)
- (37)
- (1)
- (11)
- (37)
- (1)
- (1)
- (33)
- (7)
- (9)
- (1)
- (6)
- (27)
- (8)
Filtered Search Results
Invitrogen™ Pluripotent Stem Cell Immunocytochemistry Kit (OCT4, SSEA4)
The Pluripotent Stem Cell Immunocytochemistry Kit (OCT4, SSEA4) enables optimal image-based analysis of two key markers of human pluripotent stem cells (PSCs): OCT4 and SSEA4.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
InSure™ FIT™ Immunochemical Test Kit
The InSure FIT test and its unique Blue Brush Method make it easier to screen for colorectal cancer
| For Use With (Application) | Detection of Blood in and around the stool, helps screen for colorectal cancer |
|---|
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human TNF; Flex Set, Bead C4
Human and non-human primate reactivity was determined by testing samples with the BD CBA Human TNF Flex Set
Thermo Scientific™ B·R·A·H·M·S PCT™ sensitive KRYPTOR™
Homogeneous immunoassay (sandwich principle) using TRACE™ technology.
Novus Biologicals™ ImmEdge(R) Hydrophobic Barrier PAP Pen
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
provides a heat-stable, water-repellent barrier that keeps reagents localized on tissue specimens and prevents mixing of reagents when multiple sections are mounted on the same slide.
Invitrogen™ ReadyProbes™ Tissue Autofluorescence Quenching Kit
Minimizes unwanted autofluorescence in FFPE and frozen tissues due to aldehyde fixation, red blood cells, and structural elements such as collagen and elastin
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
BD BV480 Mouse Anti-Human CD62L
CD62L is expressed on neutrophils, monocytes, T- and B-lymphocyte subsets and NK cells. BD Horizon™ BV480 Mouse Anti-Human CD62L DREG-56 antibody recognizes the same antigen as LAM-1, and specifically inhibits >90% of binding of human lymphocytes to high endothelial venules (HEV) in frozensections of peripheral, but not mucosal lymphoid tissue.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Mouse Anti-Human CD62L |
| Sample Volume | 5 μL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Human |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
BD BV480 Mouse Anti-Human CD4
CD4 is expressed on T-helper/inducer lymphocytes and monocytes. BD Horizon™ BV480 Mouse Anti-Human CD4 serves as a T cell coreceptor for MHC class II antigen recognition and as a receptor for the human immunodeficiency virus (HIV). The SK3 antibody inhibits HIV binding to CD4+ cells.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Mouse Anti-Human CD4 |
| Sample Volume | 5 μL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Human |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
Invitrogen™ Human Dopaminergic Neuron Immunocytochemistry Kit
The Human Dopaminergic Neuron Immunocytochemistry Kit enables optimal image-based analysis of three key markers of neural differentiation: OTX2, FoxA2, and tyrosine hydroxylase (TH).
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
BD Cytometric Bead Array Mouse IL-2 Enhanced Sensitivity Flex Set
Measures mouse Interleukin-2 (IL-2) in serum and cell culture supernatant samples
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human TNF; Flex Set, Bead D9
Bead-based immunoassay capable of measuring human tumor necrosis factor (TNF), formerly known as tumor necrosis factor-a, in serum, plasma, and cell culture supernatant samples
Novus Biologicals™ Rapid DAB Staining Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Assay Kit (Colorimetric)
BD Antibody Diluent
For acetone-fixed, frozen tissue sections and formalin-fixed, paraffin-embedded tissue sections
BD ELISPOT Sets
Sufficient capture antibody, detection antibody, and streptavidin-horseradish peroxidase for 10 x 96 wells
| Includes | Unlabeled capture Antibody, detection Antibody, Streptavidin HRP, 10 ELISPOT plates |
|---|---|
| Content And Storage | 4°C |
| Quantity | 10 x 96 Tests |
| For Use With (Application) | Cloning, proliferation assays, flow cytometry or other methods of analysis |